19:00 Španija - Novi Zeland

Millllla #17

30. Avg 2010. 10:33:04
Kina - Obala Slonovaèe 83:73

Reprezentacija Kine pobedila je Obalu Slonovaèe 83:73 (21:17, 20:16, 25:18, 17:22) u prvom meèu drugog kola grupe C na SP u Turskoj.

Do prvog trijumfa na turniru Kinezi su stigli dobrom igrom u prvom poluvremenu i zahvaljujuæi tandemu Ji Jianlian – Vang Šipeng koji je zajedno ubacio 51 poen.

Jinlijan je postigao 26 poena i imao devet skokova, a Cang je dodao 25 i sedam skokova. U Obali Slonovaèe najbolji je bio Diabate sa 20 poena i sedam skokova, dok je Konate dodao 11 poena.

U prvom periodu Kina je stekla èetiri poena prednosi (21:17), a sve poene su postigli Jianlian, Vang i njegov prezimenjak Žiži.

Drugu èetvrtinu "slonovi" su otvorili sa pet vezanih poena, i poveli 22:21. Meðutim, Vang je brzo uzvratio sa distance za izjednaèenje 24:24, a potom je Jianlian predvodio novu seriju Kineza koja je dovela do 41:33 na poluvremenu za "crvene".

U treæem periodu Kina je poveæala prednost na 50:37, ali Obala Slonovaèe zahvaljujuæi trojkama spušta na -7. Ipak, Kinezi se tada ponovo bune pa posle koševa Šipenga i Liu Veja, Jianlian snažnim zakucavanjem vraæa na 66:51 pred odluèujuæi period,

Sve do završnih minuta Kina je èuvala dvocifrenu prednost, pa je Obala Slonovaèe samo uspela da ublaži poraz.

Millllla #18

30. Avg 2010. 10:52:30
Brazil - Tunis 80:65

Drugu pobedu u grupi B ostvario je i Brazil nadigravši Tunis sa rutinskih 80:65 (28:16, 15:14, 16:18, 21:17).

Kao i veæina ostalih pobednika drugog dana, Brazil je kljuènu prednost stekao u prvom poluvremenu, a prvo ime utakmice bio je Leandro Barbosa sa 21 poenom i šest skokova.

Tijago Spliter bio je standardno dobra sa 16 poena, dok je deset ubacio Garsia. Najzapaženiji tunižanin bio je Keèrid sa 15 poena, Mejri je dodao deset.

Najzaslužniji za veliku prednost Brazila u prvoj èetvrtini bio je Barbosa koji je od 28 potigao èak 16 poena. Barbosa je dominirao u skoku, a napade završavao laganim polaganjima i zakucavanjima posle izgubljenih lopti rivala.

Poèetkom treæeg perioda Tunis je uspeo da se sa 45:37 poenima Slimanea, Hadidane i Bra približi na 47:40. Meðutim, to je bilo sve što je tim Adela Tlatlija udario na meèu.

Sjajni Žoao Paulo Batista, hiperaktivni Aleks Garsija u defanzivi i raspoloženi Marselinjo Maèado (4/9 za tri) omoguæili su Brazilu da se ponovo odmakne.

Millllla #19

30. Avg 2010. 11:03:03
Litvanija - Kanada 70:68

Košarkaši Litvanije zabeležili su drugu pobedu na SP posle dramatiène završnice u meèu sa Kanadom 70:68.

U meèu sa dosta uspona i padova oba tima, Litvanci su u poslednjih 15 minuta uspeli da nadoknade veliki minus iz prvog dela, te u uzbudljivom finišu nanesu drugi poraz Kanadi.

Kleiza je ponovo bio najbolji Litvanac sa "dabl-dablom" od 18 poena i deset skokova, dok su Pocius i Delininkaitis (pokrenuo preokret) ubacili po 11 poena.

Najefikasniji u kanadskoj reprezentaciji bio je Jermejn Anderson sa 15 poena 4 skoka i pet asistencija. Anderson je imao šansu i da postane junak meèa, ali e u poslednjoj sekundi promašio šut za tri poena. Entoni je postigao 12 poena, dok je Kendal dodao devet uz 11 skokova.

Kanada je sjajno igrala do polovine treæe èetvrtine kada je imala i 17 poena prednosti. Ipak, fizièki spremniji Litvanici su dominirali na oba dela terena u završnici meèa te na kraju uspeli da obraduju 2000 svojih navijaèa.

Millllla #20

30. Avg 2010. 11:04:24
Francuska - Liban 86:59

Selekcija Francuske savladala je Liban 86:59 (22:20, 20:8, 21:19, 23:12) i zabeležila drugu pobedu u grupi D.

Posle šokantnog trijumfa nad Španijom na premijeri, Francuzi su lako slavili protiv nejakog rivala iz Azije.

Èetiri Francuza su imala dvocifren uèinak, najefikasniji ponovo je bio Želabal sa 18 poena, 17 je ubacio Kofi, a Mahinmi (9sk) i De Kolo dodali po 14. Najbolji u Libanu bio je Vroman sa 19 poena i pet skokova.

Odluèujuæi period bio je drugi gde je Francuska dominantnom odbranom svela rivala na samo osam poena, koliko je postigao sam Kofi za "trikolore". Serijom 13:2 Francuzi su startnu prednost 25:20 pretvorili u 16 poena razlike.

U treæoj èetvrtini prvi poenter bio je Nando De Kolo sa sedam poena bez promašaja, a posle izjednaèene igre, konaènu razliku napravili su u poslednjih deset minuta sa 23:12.

Liban je samo na poèetku meèa parirao rivalu zahvaljujuæi brzini ali posle voðstva od 16:11, samo je jedan tim postojao na parketu.

Millllla #21

30. Avg 2010. 11:06:54
Grèka - Portoriko 83:80

Košarkaši Grèke pobedili su Portoriko 83:80 (21:23, 14:24, 24:9, 24:24) i zabeležili drugu tesnu pobedu na SP u Turskoj.

U subotu je Kina namuèila Helena, a u nedelju je Portoriko u treæem periodu upropastio dobru igru iz prvog poluvremena.

Grèka odbrana primila je samo devet poena u toj deonici, pa je napad sa 24 poena doneo preokret. Najefikasniji je bio Spanuis sa 28 poena, Perperoglu je postigao 14, a Burusis (9sk) i Dijamantidis (7as, 5sk) po 12.

Hose Barea postigao je 20 bio najbolji Portorikanac, a imao je i pet skokova i èetiri asistencije. 16 poena i osam skokova skupio je ramos, dok je Sanèes dodao 13 koševa i uhvatio pet lopti.

Ovaj meè bio je i duel dva sjajna plejmejkera, Spanulisa i Baree, a pripao je Grku koji je osam svojih poena postigao sa penala u poslednjoj èetvrtini.

Meè je protekao u konstantnom smenjivanju dve ekipe u prednosti (ukupno 22), a devet puta rezultat je bio izjednaèen. Na kraju su Grci u penal završnici bili bolji i trijumfovali.

Millllla #22

30. Avg 2010. 11:13:31
Hrvatska - Iran 75:54

Reprezentacija Hrvatske deklasirala je Iran 75:54 (22:12, 22:11, 9:16, 22:14) i zabeležila prvu pobedu na SP posle 16 godina.

Posle oèekivanog, ali katastrofalnog poraza od SAD-a, Hrvati su sporo krenuli protiv Irana. Ante Tomiæ pokrenuo je svoj tim koji je na kraju iz minuta u minut uveæavao prednost.

Najefikasniji u timu Josipa Vrankoviæa bili su Roko-Leni Ukiæ i Bojan Bogdanoviæ sa po 13 poena, dok je Tomiæ dodao 12 uz 7 skokova. Sa druge strane igrao je samo Hamed Hadadi sa 27 poena i 9 skokova.

Hrvatska je poèetkom meèa vodila samo 12:11, a onda su Tomiæ i Tomas sa pet poena pokrenuli seriju 10:2. Do poluvremena veæ je bilo 44:24 za "kockaste", ali se Iran ipak nije predao.

Predvoðeni talentovanim Arslanom Kazemijem Iran je u treæem periodu uspeo da smanji razliku na 50.40 na 2.10 pre kraja perioda.

Ipak, novom trojkom Tomasa Hrvatska pravi novu seriju 14:4 i osigurava pobedu. Hrvatska u ponedeljak igra protiv komšijske Slovenije, dok æe Iran tražiti prvu pobedu protiv Tunisa.

Millllla #23

30. Avg 2010. 11:21:16
Turska - Rusija 65:56

Domaæin šampionata Turska pobedila je u derbiju grupe C Rusiju 65:56 (16:14, 17:8, 15:15, 17:19) u Ankari i zabeležila drugi trijumf.

Odluèila je rezlika koju je domaæin stvorio u drugoj èetvrtini, ali i izuzedno mali procenat uspešnosti Rusa u šutu za dva poena (32%).

Ersan Iljasova je sa „dabl-dablom“ od po deset poena i skokova bio najbolji Tuèin, ali je najviše poena postigao Hido Tukoglu, 14. Sa druge strane, Sergej Monja i Saša Kaun su postigli po 13 poena.

Oba tima meè su poèeli sa velikim brojem šuteva za ti poena, a ujedno su i prvih devet poena oba tima postigla trojkama. Potom su se šuteri smirili, posebno igraèi Dejvida Blata koji su u prvom poluvremenu imali 3/16 za dva poena.

To su domaæini iskoristili i do poluvremena stvorili dvocifrenu prednost (33:22). Rusi su se vratili sa serijom 6:0 poèetkom treæeg perioda, ali su Omer Ašik i Turkoglu ponovo vratili svoj tim na 48:37.

Još jednom su igraèi iz Rusije uspeli da spuste zaostatak na jednocifren broj, ali samo na 57:49 pre nego što je Turkoglu odveo Turke na 10+.

Millllla #24

30. Avg 2010. 11:23:47
Španija - Novi Zeland 101:84

Aktuelni prvak sveta Španija zabeležila je prvu pobedu na Mundobasketu u Turskoj pošto je savladala Novi Zeland 101:84 (28:19, 20:25, 29:19, 24:21).

Posle neoèekivanog poraza od Francuske u subotu, Španci su ubedljivom pobedom na pravi naèin popravili raspoloženje pred derbi duel sa Litvanijom u utorak.

Mark Gasol bio je najefikasniji u "furiji" sa 22 poena, Navaro je ubacio 18, Fernandes imao dabl-dabl sa po 12 poena i skokova, dok je Rubio skupio 11 asistencija. U NZ ponovo je najbolji bio Peni sa 21 poenom.

Selektor Novog Zelanda malo je eksperimentisao sa startnom petorkom pruživši šansu neiskusnim igraèima Aleksu Pledžeru i Džeremiju Kenèu, oèigledno želevši da svoj tim spremi za meèeve sa lakšim rivalima i konkurentima za plasman u nokaut fazu.

To je Španija iskoristila i brzo stigla do 15:5, ali se Novi Zeland vratio u meè èim su zaigrali iskusniji igraèi pa su brzo stigli do 39:33.

Millllla #25

30. Avg 2010. 11:34:32
SAD - Slovenija 99:77

Reprezentacija SAD-a zabeležila je i drugu ubedljivu pobedu na SP u Turskoj jer je u nedelju pobedila Sloveniju 99:77 (23:11, 19:17, 25:18, 32:21).

Pet Amerikanaca je zabeležilo dvocifren broj poena pred uglavnom Slovenaèkom publikom, a najefikasniji je bio Kevin Durent sa 22 poena i po èetiri skoka i asistencije.

Rudi Gej ubacio je 16 poena, Vestbruk i Igudala po 11, a Lav je uz deset imao i 11 skokova. Sa druge strane, Nahbar je postigao 13, a Vidmar 10 poena.

Dominacijom u skoku, snažnom odbranom i brzim kontrama, Amerikanci su lako došli do druge pobede u grupi B, a veæ posle prvih deset minuta bilo je jasno ko æe se radovati na kraju.

Veæ na startu meèa napravili su seriju 12:2, ali su se Slovenci ipak uspeli vratiti poèetkom drugog perioda i smanjiti na 27:21. Ipak, NBA zvezde prave novu seriju i sa 15:7 dobijaju poluvreme 42:28.

Millllla #26

30. Avg 2010. 11:36:34
Angola - Jordan 79:65

Košarkaši Angole oporavili su se od katastrofalnog poraza od Srbije i u drugom kolu SP savladali Jordan 79:65 (16:17, 13:18, 17:12, 33:18).

Meðutim, azijski tim tri perioda je odlièno parirao najboljem afrièkom timu koji je ipak sjajnom igrom u napadu u poslednjoj èetvrtini stigao do ubedljive pobede.

Angolu je predvodio Lutonda sa 16 poena, Moraiš je ubacio 13, a Gomeš 13. Sa druge strane Rašim Rajt je sa 18 bio najefikasniji u Jordanu, ali je najbolji bio Abas sa "dabl-dablom" do 14 poena i 11 skokova.

Angola je meè poèela serijom 7:2, i bila mnogo bolja veæim delom prve èetvrtine, ali je Jordan odlièno koristio skok u napadu i održavao meè u egalu. Aèavadi je preokrenuo rezultat na 17:16 na kraju èetvrtine.

Afrikanci su postigli prve poene u drugoj èetvrtini, ali je Jordan uzvratio serijom 7:0 te polaganjem Alavadija poveo 27:21, a poluvreme završili sa 35:29. Angola je uspela da ostane u rezultatskom prikljuèku zahvaljujuæi velikom broju izgubljenih lopti rivala.

Veæi deo treæeg perioda Jordan je bio u prednosti, ali su košarkaši Angole pojaèali pritisak u odbrani i ponovo naterali Jordance da gube lopte. Spektakularnim zakucavanjem Felisardo Ambrozio doneo je preokret na meèu 46:45 na samo 39 sekundi pre kraja èetvrtine, ali je Jordan ipak ostao u voðstvu pre odluèujuæih deset minuta (48:47).

U odluèujuæem periodu Angola je nastavila da igra u istom tempu kao i u prethodnih deset minuta, sa velikim pritiskom na loptu, snažnom odbranom i agresivnošæu u napadu koristivši svoje visoke igraèe. Serijom 10:0 prelomili su meè povevši 56:47, pa su do kraja samo uveæavali razliku.

Millllla #27

30. Avg 2010. 11:38:59
Argentina - Australija 74:72

Reprezentacija Argentine zabeležila je drugi trijumf u grupi A, a u finišu meèa ovaj put pala je Australija sa 74:72 (20:25, 13:14, 19:17, 22:16).

"Bumersi" su sjajno igrali veæi deo meèa i kontrolisali rezultat, poèetkom poslednjeg perioda imali su šest poena prednosti, ali su iskusni Argentinci preokrenuli i slavili.

Luis Skola bio je nezaustavljiv u poslednjem meèu dana u Kajzeriju, a postigao je 31 poen i imao 9 skokova. Gutijeres je uèestvovao sa 17 poena, dok je Priðioni uz 9 imao i sedam asistencija.

Ingles je ubacio 22 poena za Australiju, a Mils 21 uz pet asistencija. Najbolji igraè "knegura" Aleks Mariæ meè je sa samo 13. minuta na parketu bez poena i èetiri liène greške.
Australija je za razliku od prvog meèa protiv Jordana protiv Argentine šuterski krenula znatno bolje u meè, posebno za tri poena pogodivši èetiri trojke u prvom periodu koji su dobila 25:20. Dve je ubacio Patrik Mils koji je imao deset poena.
U drugoj èetvrtini Australijanci nisu bili na istom nivou pa je Argentina držala meè u egalu pre svega zahvaljujuæi ofanzivnom skoku (27:27). Ipak, Milse je nastavio da pogaða i uz sve boljeg Inglesa “bumersi” su na poluvreme otišli sa 39:33.

Australija je i u treæoj èetvrtini kontrolisala rezultat, a “gauèose” je održavao Luis Skola vezavši šest poena da približ Argentinu na 53:49.
Iako su bili u zaostatku, Argentinci nisu panièili pa su odbranom konaèno zaustavili Australijance i konaèno stigli do prve prednosti na meèu šest i po minuta pre kraja poenima Lea Gutijeresa za 60:59. Novom trojkom Gutijereza južnoamerikanci su seriju poveæali na 13:0 i tada su veæ vodili 65:69. Ipak, sjajni mils ponovo je pogodio trojku i izjednaèio na 69:69. Uzvratio mu je Pablo Priðioni i uz Skolu koji je postigao koš i dodatno bacanje, vratio Argentinu na plus šest èime je Argentina osigurala pobedu.

“Verujem da æe Australija biti nova Argentina. Imaju mlade igraèe i strastvenog trenera. Osim poslednjih pet minuta bili su bolji od nas. Ipak, mi smo završili utakmicu, a I bolest Oberta je uticala na našu igru”, rekao je posle meèa selektor Argentine Serhio Ernandes.
“Èestitam Argentini na pobedi. Uvek je bila èast igrati sa njima. Oni su odlièno utreniran tim kao i mi. Veoma sam razoèaran porazom ali sam zadovoljan igrom mojih košarkaša. Oba tima su igrala dobro”, istakao je prvi èovek “kengura” Bret Braun.

Millllla #28

30. Avg 2010. 12:01:56
Srbija - Nemaèka 81:82

Košarkaši Srbije izgubili su drugi meè na Svetskom prvenstvu od Nemaèke 82:81 (14:17, 23:18, 19:19, 13:15, 13:12) posle dva produžetka.

Srbija je bila mnogo bolja u skoku (43/27), ali je imala mnogo problema u napadu, pa su Nemci na kraju uspeli da dobiju meè u kojem su veæi deo bili u prednosti.

Jedini centar Srbije Kosta Peroviæ bio je najbolji u dresu Srbije sa 20 poena, Rašiæ je postigao 16 (doneo produžetke), dok je Velièkoviæ uz 11 imao 9 skokova. Sa druge strane Jagla je ubacio 22 poena.

Od prvog minuta Srbija je imala znatno teži posao nego protiv Angole. Nemci su za razliku od šampiona Afrike igrali odbranu, i to vrlo snažnu, pa je naš napad sa samo jednim klasiènim centrom imao dosta problema u završnici.
Prvih pet minuta oba napada su bila u drugom planu, postigla su samo 11 poena (6:5 za Srbiju), a igraèi Dude Ivkoviæa su prvu osetniju prednost ostvarili u nastavku deonice kada su poveli 13:9. Do kraja ipak nisu uspeli da potpuno slome odbranu Nemaca pa je èetvrtina završena 17:14.

U drugoj èetvrtini naša odbrana nije imala rešenja za odlièni tandem Jagla (deset poena) - Šafarcik (11 poena), a uz loš šut za tri poena to je omoguæilo rivalu da povede 26:22. Ipak, tada Maèvan konaèno postiže prvu trojku za Srbiju posle šest promašaja. Odmah potom za tri je pogodio i Kešelj. Prva polovina meèa završena je minimalnim voðstvom Nemaèke 37:35.

Nemci su nastavili u svom ritmu i u treæoj èetvrtini, naši košarkaši su promašivali šuteve za tri poena, sa druge strane Grin i Jagla nisu grešili pa je rival stigao i do maksimalne prednosti od pet poena (44:39).

Ipak, pored veæ raspoloženog Peroviæa, precizan je bio i Velièkoviæ, a Milenko Tepiæ je trojkom izjednaèio rezultat (48:48). Srbija je potom i povela, ali je sjajni Meknoton bio nezaustavljiv u ovom periodu. Rezultat je i dalje bio u egalu, a Nemci su i ovaj period završili trojkom koja je jedva ušla u koš za prednost 56:54.
Sjajni Jagla nastavio je sa dobrom partijom i u odluèujuæoj èetvrtini pa je sa poenima u tri uzastopna napada vratio Nemaèkoj pet poena prednosti (63:58). Srbiju je u igri održavao Kosta Peroviæ. Selektor Nemaèke je na isteku treæeg minuta perioda na parketu imao èak tri igraèa koja mogu igrati na poziciji plejmejkera. To je odmah iskoristio Šafarcik za nove poene, a posle pauze Ivkoviæa Tepiæ je postigao nove poene za Srbiju.

Sa druge strane igru Nemaèke poèeo je da predvodio Grin koji je èuvao loptu do kraja napada pa onda postizao poene i preko Peroviæa, a jednu vrlo bitnu loptu izgubio je Tepiæ. Meðutim, na rezultatu 69:63 naš tim se odbranio, a onda je Rašiæ postigao vrlo bitnu trojku iz ugla. Usledila je još jedna dobra odbrana posle tajm-auta, a onda je napad posle jednog prekida ponovo upropastio Tepiæ novom izgubljenom loptom minut pre kraja.

Ivkoviæ je posle još jednog tajm-auta ponovo organizovao dobru odbranu pa je Šafarcik ceo napad èuvao loptu i na kraju promašio šut, ali Srbija nije uspela da organizuje brzu kontru posle greške Markoviæa i Pauniæa. Ipak, naš tim nije izgubio loptu, a onda je Rašiæ iz okreta ubacio trojku. Imali su Nemci 15 sekundi za napad ali je Šafarcik promašio šut za pobedu, pa je sjajan koš Rašiæa obezbedio Srbiji produžetak.

Prva èetiri napada u produžtku Srbija nije iskoristila, po dva Velièkoviæ i Rašiæ, a Nemaèka je povela sa èetiri poena posle slobodnih bacanja i jednog polaganja Hamana. Ipak, pored ovih poena ni Nemci nisu blistali u napadu, pa se Tepiæ uspeo trojkom iskupiti za one izubljene lopte. Nemci nisu iskoristili ni sledeæi napad, pa je Peroviæ pogodivši jedan od dva penala doneo novo izjednaèenje. Odbrana je ponovo zaustaliva rivala, Tepiæ nije uspeo da novom trojkom donese potpuni preokret, a posle neuspešnog napada Hamana usledio je novi produžetak.

Nažalost, ni u drugom produžetku nije se promenila situacija na terenu. Srpski napad ponovo je bio nemoæan, bez postignutog poena u prva tri minuta dozvolili su naši košarkaši Nemcima da se preko Grina "odlepe" na šest poena prednosti (79:73). Tek je na isteku treæeg minuta Tepiæ postigao koš pošto je Maèvan dva puta osvajao loptu u napadu. Potom je krilni igraè Hemofarma sjajno izblokirao Hamana i uz malo sreæe obezbedio novi napad za Srbiju.

Rašiæ je fauliran pa je sa penala smanjio zaostatak na samo dva, minut i deset sekundi pre kraja, a onda je Savanoviæ zamalo ukrao loptu Nemcima. Samo nekoliko sekundi ostalo je našem rivalu za napad, ali je Jagla iz skoro nemoguæe situacije iz koraka pogodio trojku iz ugla (82:77).

Nemci su ponovo brzo napravili faul, a ovaj put Tepiæ je oba puta bio siguran sa slobodnih bacanja. Nemci su krenuli u novi napad, ali je udvajanje Markoviæa i Rašiæa donelo je rezultat pa je Grin posle izgubljene lopte faulirao pleja Partizana, koji je nastavio seriju pogodaka sa penala i smanjio na samo pola koša zaostatka.

Nemci nisu uspeli da postignu trojku u sledeæem napadu, loptu je uhvatio Tepiæ, ali nije pogodi u napadu pa je Nemaèka pobedila 82:81 posle dva produžetka.

NO COMMENT

Millllla #29

30. Avg 2010. 12:11:07
Rezime drugog dana

Posle meèeva drugog kola SP u Turskoj, najubedljiviji utisak ostavio je SAD koji je zabeležili novu ubedljivu pobedu, dok je Španija "stotkom" prebolela subotu.

U Grupi A Srbija je izgubila od Nemaèke na produžetke 82:81, Argentina u finišu dobila Australiju 84:82, a Angola nadigrala Jordan 79:65.

SAD dominira u grupi B, a nastaradala je i Slovenija sa 99:77. Hrvati su razbili Iran 75:54, a Brazilci Tunižane 80:65.

Domaæin Turska je u derbiju grupe C pobedila Rusiju 65:56, Grèka je dobila Portoriko 83:80, a Kina Obalu Slonovaèe 83:73.

Aktuelni šampion Španija je u prvoj pobedi nadigrala Novi Zeland 101:84, Francuska je dobila Liban 86:59, a Litvanija "preživela" duel sa Kanadom sa 70.68.

U ponedeljak se igraju samo meèevi u grupama A i B, dok timovi iz C i D nastupaju u utorak.

Grupa A
Jordan – Angola 65:79 (17:16, 18:13, 12:17, 18:33)
Srbija – Nemaèka 81:82 (17:14, 18:23, 19:19, 15:13, 12:13)
Argentina – Australija 74:72 (20:25, 13:14, 19:17, 22:16)