Ljubavni Sastanak Upoznavanje

Kupovina Prodaja

Jezici :
:: Početna
:: Registracija
:: Pretraga
:: Forum
:: Chat
:: Blogovi
:: Clanak
:: POMOĆ
:: Prijava za nove profile
:: Linkovi
:: Statistika
:: Tipovi Članstva


Femina Magazin

YuPortal

Ljubavni Sastanak na Fejsbuku
Svako vece od 20 casova okupljanje u Pricaonici. Dobrodosli!

Forum
Forum :: Traži po forumu :: Forum Podesavanja :: Top Foruma

3. Opšte teme > Politika, filozofija... > Rekonstrukcija Vlade Republike Srbije

Strana : Prethodna 1 [2]
1_Mila #1

Odgovori: 505


10. Mar 2011. 15:27:52
Rekonstrukcija Vlade Republike Srbije

Srpska vlada je konaèno rekonstruisana nakon višemeseènog politièkog obraèuna unutar vladajuæe koalicije. Analitièari ocenjuju da æe graðani imati minimalnu ili nikakvu korist od rekonstrukcije Vlade.

Rekonstrukcija vlade æe na neki naèin biti pozitivno ocenjena od graðana Srbije, kaže za Dojèe vele Ðorðe Vukoviæ iz CeSID-a. O tome se prièalo veæ nekoliko meseci, javnost je rekonstrukciju oèekivala, i to može biti izvesna politièka korist.

„Drugi efekat je meðustranaèko pozicioniranje. Jer, posle faktièke smene Mlaðana Dinkiæa, veæ su se tu stvari donekle promenile u koalicionom odnosu, pre svega sa strankom G17 plus. Tako da i ova rekonstrukcija služi kao dodatno pozicioniranje.“

Šta je korist za graðane Srbije?

Kadrovska rešenja su bila oèito jedan od najveæih problema tokom pregovora o rekonstrukciji vlade. Meðutim, to za graðane Srbije i nije toliko važno, istièe Vukoviæ. Važnije od politièke koristi koju imaju politièke stranke jeste šta æe od svega ovoga biti korist za graðane Srbije.

„Ne vidim da je ovako kratak period, koji je verovatno kraæi od godinu dana, ozbiljno vreme za nekakav ozbiljan rad. I ne verujem da ima vremena da se bilo šta uèini sa pojedinim ministarstvima, koja su lošije voðena“, smatra Vukoviæ.

Bolje od novih izbora?

Rekonstrukciji vlade se pristupilo kako bi se zaustavilo strmoglavo opadanje legitimnosti institucija, ali i izvršne vlasti u Srbiji, kaže za DW politièki analitièar Jovan Komšiæ. U tom smislu je rekonstrukcija vlade nešto bolje rešenje od novih izbora. To sada pruža šansu da se sa izvesnim zakašnjenjem obave neophodne politièke reforme, kaže Komšiæ:

„I sada ostaje šansa da se pre izbora odradi onaj evropski paket zakonodavnih zadataka, i kako bismo koliko toliko saèuvali šanse za sticanje statusa kandidata za èlanstvo u Evropskoj uniji.“

Vlada mirna do kraja godine?

Nakon promena u vladi i broja ministarstava postavlja se pitanje da li zbog ove rekonstrukcije srpska vlada može mirnije doèekati kraj mandata? Ðorðe Vukoviæ smatra da je to nezahvalno prognozirati, ali da vlada sada može mirnije doèekati samo kraj godine. Isto misli i Jovan Komšiæ. Komšiæ napominje da je i kraj godine veliki uspeh za jednu tranzicionu vladu, koja æe izgurati veæi deo mandata uprkos svim problemima.

Šta mislite o ovom potezu premijera?

-----------------
You may only be a person in this world, but for someone, you are
the world.
1_Mila #16

Odgovori: 505


20. Mar 2011. 11:21:42


ZIPOVANI KABINET MIRKA CVETKOVIÆA

Vlada nije reprezentativni veæ izvršni organ, ali u njenoj rekonstrukciji i smanjenju na 17 ministara, èetiri potpredsednika i jednog premijera kljuèno je bilo ko iza koga stoji

Neki kažu da je rekonstruisana vlada Mirka Cvetkoviæa "zipovana" (postupak kojim se neki folder ili fajl spakuje da zauzima manje prostora na raèunaru). Vladajuæa veæina je ostala nepromenjena i biæe lako izglasano da vlada ima 21 èlana. Vlada æe imati 17 ministarstava, 16 ministara – 15 s portfeljima i jednog bez portfelja, i èetiri potpredsednika. Dva znaèajna ministarstva æe voditi šefovi: Ministarstvo finansija – premijer Mirko Cvetkoviæ; Ministarstvo policije – Ivica Daèiæ, koji ostaje potpredsednik Vlade – zamenik premijera.

Rekonstrukcija vlade Mirka Cvetkoviæa o kojoj se govorilo i pisalo još od sredine 2009, verifikuje se u toku ove sedmice po hitnom postupku. Predlog zakona o ministarstvima i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Vladi, definisanom u nedelju 6. marta Vlada Republike Srbije uputila je u ponedeljak 7. marta 2011. godine Narodnoj skupštini Republike Srbije koja je otpoèela raspravu u utorak po podne, kada nastaje ovaj tekst. Premijer Cvetkoviæ, saèekavši da svoje kandidate predloži G17, u ponedeljak 8. marta nešto pre podneva izneo je i predlog novog sastava svog kabineta, ali u Skupštinu je poslao ministra za državnu upravu Milana Markoviæa.

Ko ostaje posle bure koju je Dinkiæ izazvao kada je pre dve nedelje najpre prozvao dvojicu demokratskih ministara (koji su sada smenjeni), a onda i državnog sekretarom iz DS-a (takoðe smenjen) i na kraju i samog Cvetkoviæa, raèunajuæi da je ovaj otpisan. Ispostavilo se da ovi iz CES Mecona nisu baš tako naivni koliko su æutljivi...

DINKIÆEVA SAGA: Iznenaðenje je u utorak predstavlja to što je partija G17 plus, koja æe se ubuduæe zvati Ujedinjeni regioni Srbije (URS) na mesto potpredsednika Vlade zaduženog za privredu i regionalni razvoj predložila Vericu Kalanoviæ, doskorašnju ministarku za Nacionalni investicioni plan, koja je podnela ostavku kada je bio pokrenut postupak za razrešenje Mlaðana Dinkiæa.

Dinkiæ je izjavio da je lièno zamolio Vericu Kalanoviæ da prihvati novu dužnost, objašnjavajuæi da je ona podnela ostavku reagujuæi moralno i emocionalno na nepravdu njemu nanetu. Dinkiæeva ostavka je usvojena ranije bez glasanja, a postupak za njegovo razrešenje je prvo posle razrešenja pokojnog Vuka Obradoviæa, najurenog zbog seksualnog skandala u Ðinðiæevoj vladi. To je sad gurnuto u drugi plan radi partijskog mira.

Mada još deluje pomalo uvreðeno, Dinkiæ nije loše prošao. U parlamentu je formirana nova poslanièka grupa – Ujedinjeni regioni Srbije, èiji æe šef biti Dinkiæi odatle æe nadgledati svoje dosadašnje Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja spojeno s ministarstvom za nacionalni plan Verice Kalanoviæ, koje preuzima njegova desna ruka Nebojša Æiriæ. Taj novi ministar je inaèe solidno obrazovan: diplomirao je na beogradskom Ekonomskom fakultetu, magistrirao na temu poslovna ekonomija i finansije na univerzitetu HEC u Parizu, usavršavao se u Londonskoj školi za ekonomiju i politièke nauke i još u nekim školama u inostranstvu. Do sada je bio državni sekretar Ministarstva ekonomije, prethodno pomoænik za privredu i privatizaciju ministra ekonomije u Vladi Republike Srbije, pre toga (2001–2002) a pre toga specijalni savetnik za strana ulaganja u Ministarstvu za ekonomske veze sa inostranstvom. Imao je znaèajnu ulogu u sklapanju aranžmana s Fijatom, i u Boru.

U meðuvremenu (2002–2007) bio je direktor za finansijski konsalting u firmi Dilojt Beograd. U nemaèkoj postoji izborna izreka: Neko æe verovatno sakupiti više glasova, ali pobediæe sigurno Dojèe banka. U Srbiji to važi za Dilojt.

URS zadržava kontrolne mehanizme G17. Dinkiæ posle svega kaže da æe iz senke upravljati ministarstvima URS-a kao Tadiæ ministarstvima DS-a. Verica Kalanoviæ, koja je od 2007. do jula 2008. bila državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, zauzela je Dinkiæevo potpredsednièko mesto. Ona je diplomirala 1977. na Fakultetu za tehnologiju i metalurgiju u Beogradu, gde je takoðe magistrirala 1980. Od 1980 do 1993. radila je u Prvoj petoletki, a bila je i profesor u Tehnièkoj školi u Trsteniku. Od 2003. do 2006. bila je šef poslanièkog kluba G17 plus u Skupštini Srbije i Crne Gore i predsednik odbora za unutrašnje ekonomske odnose i finansije te skupštine. U sadašnjem kontekstu nije za zanemarivanje ni to da je 2006. bila i èlanica Komiteta za lokalni i regionalni razvoj u Savetu Evrope.

Predlog URS-a je da Ministarstvo zdravlja umesto Tomice Milosavljeviæa vodi Zoran Stankoviæ, specijalista sudske medicine, ministar odbrane u Savetu ministara Srbije i Crne Gore, gde je zamenio prethodno smenjenog i posle sudski gonjenog ministra Prvoslava Daviniæa. Nakon razdruživanja Stankoviæ je bio privremeni ministar odbrane u Vladi Srbije, po uredbi koju je osporio Ustavni sud.

U Ministarstvu kulture, medija i informacionog društva, spajaju se resori koje su vodili Nebojša Bradiæ i Jasna Matiæ, a preuzeæe ga novinar i publicista Predrag Markoviæ, jedan od osnivaèa G17, bivši predsednik Skupštine Srbije.

Spoj kulture, informatike i pošte takoðe æe predstavljati zanimljiv eksperiment, a pobuðuje spekulacije o sudbini telekomunikacione infrastrukture, pa i Telekoma. Dosadašnja ministarka za telekomunikacije i informatiku Jasna Matiæ æe biti državni sekretar i biæe zadužena za informatièko društvo. Ona je, inaèe, titulu magistra poslovne administracije stekla 2001. godine na Univerzitetu Vašington u Sent Luisu, SAD, a diplomu inženjera graðevine 1994. godine na Graðevinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. S informatièkom oblašæu ima veze preko radnog iskustva: 2000–2001. bila je konsultant u Svetskoj banci u Vašingtonu gde je rukovodila analizom stanja i potreba u informacionim i komunikacionim tehnologijama (Digital Gap) za dvadesetak zemalja u Evropi, Aziji i Africi.

DEMOKRATSKI CENTRALIZAM: Tadiæ je prošle jeseni najavio da æe se o smenama ministara iz DS-a i rekonstrukciji Vlade Srbije razgovarati posle skupštine DS-a, na kojoj æe se razmatrati kako da se na najbolji naèin iskoristi ostatak mandata ove vlade u cilju ispunjenja obeæanja datih na prošlim izborima.

Posle toga oživela je tema koja se u medijima pojavljivala još od sredine 2009: ko æe od ministara biti najuren. Godine 2009. govorilo se o analizi rada svakog ministra i mnogo spekulisalo, da bi godina bila završena konstatacijom premijera Cvetkoviæa da tim koji pobeðuje ne treba menjati. Na poslednjoj sednici Glavnog odbora DS-a predsednik Tadiæ je kritikovao rad ministara poljoprivrede i trgovine Saše Dragina i Slobodana Milosavljeviæa povodom nestašica osnovnih životnih namirnica. Èule su se i kritike ministra za manjinska prava Svetozara Èipliæa zbog napetosti u Sandžaku. Pre toga, na tapetu "druge Srbije" i dela Demokratske stranke (a u utorak u Skupštini i LDP-a), bio je ministar spoljnih poslova Vuk Jeremiæ, koji je sam vodio izbornu kampanju za potpredsednika stranke i izgubio, ali postigao u uslovima partijskih izbora zapažen rezultat.

Predsedništvo DS-a je u ponedeljak po podne saopštilo da æe njihov kandidat za ministra trgovine i poljoprivrede biti Dušan Petroviæ, zamenik predsednika Demokratske stranke. On je advokat po profesiji, od 2000. do 2004. bio je predsednik SO Šabac, poslanik u Veæu graðana Skupštine SRJ, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije od 2003, a od 4. marta 2004. šef Poslanièke grupe DS-a, potom potpredsednik Skupštine Srbije, a 2007−2008. godine ministar pravde u Vladi Republike Srbije.

Za razliku od dosadašnjeg ministra Saše Dragina koji je završio Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu, magistrirao i doktorirao na temi fiziologija domaæih životinja, novi kandidat u dosadašnjoj karijeri nije imao dodir s poljoprivredom koju preuzima mesec dana pre poèetka setve.

VAŽAN RESOR: Poljoprivreda je važan resor, i takoreæi šlager sezone. Premijer Cvetkoviæ je u ranijim izjavama pominjao poljoprivredu kao naš glavni prirodni resurs, a da æe se spajanjem ministarstava poljoprivrede i trgovine efikasnije rešiti i problem nestašica proizvoda na domaæem tržištu. Gradonaèelnik Beograda Ðilas nedavno se hvalio da je u dvomilionskom Beogradu, dva veka razvijanom i industrijalizovanom, izvozno najuspešnija grana – poljoprivreda. Sudeæi prema odgovorima na Upitnik EU kaže se da poljoprivreda znatnim delom uèestvuje u spoljnotrgovinskoj razmeni Srbije. Od 2001. godine, kada je zabeležen negativan bilans od 136 miliona dolara, poljoprivredni izvoz raste po stopi bržoj od uvoza, tako da u 2009. godini suficit iznosi 640 miliona dolara, uz uèešæe izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u ukupnom izvozu sa 23,2 odsto. U stvaranju bruto domaæeg proizvoda Republike Srbije (BDP) u periodu 2001–2009. godine uèešæe poljoprivrede u nacionalnom BDP-u kreæe se u intervalu od 14,30 do 10,6 odsto, uz trend smanjenja, a poljoprivredni budžet se smanjuje.

Reè je o privredno i demografski veoma osetljivoj materiji, o 778.891 poljoprivrednom gazdinstvu, u proseku s posedom 3,7 ha, prema podacima Uprave za trezor u 2010.

Može biti da su u toj odluci demokrata o ministru poljoprivrede i trgovine važnu ulogu igrali strateški interesi, procena da poljoprivredu treba da vodi jaka politièka liènost. Pre æe biti da su odluèili taktièki interesi Demokratske stranke: ona u Novom Sadu ima jakog Bojana Pajtiæa, u Beogradu jakog Dragana Ðilasa, dok demokrate iz centralne Srbije nemaju dovoljno predstavnika u vrhu vlasti, a potpredsednik i zamenik predsednika Dušan Petroviæ iz Šapca nema državnu funkciju.

Posle one prethodne buke, resor ljudskih i manjinskih prava Svetozara Èipliæa prikljuèuje se Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Milana Markoviæa. Ministarstvo vera, koje je vodio Bogoljub Šijakoviæ, predstavljen kao nestranaèka liènost inaèe osnivaè Narodne stranke, a i Demokratske stranke kojoj je sada blizak, treba da se pripoji Ministarstvu za dijasporu Srðana Sreækoviæa, što predstavlja jaèanje pozicije u vladi SPO-a, koji je inaèe najavljivao da je u interesu stabilnosti spreman da napusti sve pozicije u vlasti.

Božidar Ðeliæ ostaje potpredsednik zadužen za evropske integracije, a gubi Ministarstvo za nauku, koje prelazi u okrilje Ministarstva prosvete koje vodi Žarko Obradoviæ, koji se trenutno nosi sa štrajkom prosvetara. Profesionalno, on je predavaè na Fakultetu za državnu upravu i administraciju Univerziteta Megatrend, diplomirao je i doktorirao na Fakultetu politièkih nauka, od 1998. do 2000. godine obavljao je dužnost zamenika ministra za lokalnu samoupravu u Vladi Republike Srbije, a u prelaznoj vladi od oktobra 2000. do januara 2001. godine bio je zamenik ministra za visoko obrazovanje.

PO DEKLARACIJI O POMIRENJU: U okviru "fer biznisa" socijalisti su demokratama prepustili rudarstvo, koje ide u zajednièki portfelj s ekologijom, u ruke ministra za prostorno planiranje i ekologiju Olivera Duliæa, po profesiji hirurga koji je pre politièkog angažovanja bio zaposlen u odeljenju ortopedske hirurgije i traumatologije subotièke bolnice, a koji je vlasnik firme za promet raèunara, raèunarske opreme i softvera, DG kompjuters.

Ministarstvo rudarstva i energetike, koje je do sada vodio Petar Škundriæ, bitiæe podeljeno tako da njegov jaèi deo, energetika, ide ministru za infrastrukturu Milutinu Mrkonjiæu, koji je 1971. diplomirao na Graðevinskom fakultetu u Beogradu, radio u Birou za studije i projektovanje železnica, a od 1977. u Centru za istraživanje i projektovanje, a njegovim spajanjem sa Saobraæajnim institutom postaje njegov direktor. Bio je rukovodilac obnove Srbije posle NATO bombardovanja 1999. godine. Sve u svemu, nema iskustva s energetikom.

Škundriæ je inaèe tehnolog, specijalista za hemiju i tehnologiju vlakana i vlakana specijalne namene, diplomirao je i doktorirao na Tehnološko-metalurškom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je redovni profesor, a uz to je i poèasni profesor sanktpeterburškog Tehnološkog univerziteta. Za SPS on je bio veza sa starim biraèima: bio je poslednji predsedavajuæi na 15. kongresu Saveza komunista Jugoslavije, prvi sekretar Socijalistièke partije Srbije, predsednik Univerzitetskog komiteta SK u ono vreme. Ostao je zapamæen po vatrenom govoru na prvom kontramitingu na Ušæu 1991: "Zapoèeli smo preporod Srbije, a sada evo oni hoæe da nas zaustave. Kad nisu mogli drugaèije, krenuli su motkama i kamenjem, pa i oružjem na našu demokratiju i demokratsku vlast Srbije… Kolovoðe zla moraju odgovarati za pokušaj stvaranja haosa, anarhije, neviðenog užasa nad Srbijom koji su bezumno spremili." Nije zato otišao na dvadesetu godišnjicu tog dogaðaja, veæ zbog partijske matematike.

Daèiæ izjavljuje da SPS nije želeo da bude "faktor krvavljenja" meðu koalicionim partnerima, u okolnostima kada je sažimanje trebalo izvesti u okviru koalicionih kvota, a spajanje Ministarstva policije sa prosvetom ili infrastrukturom je ipak komplikovanije. Braneæi spajanje ministarstava, inaèe vešti ministar za državnu upravu Milan Markoviæ je u Skupštini rekao da uvek ima neke logike u spajanju resora: na primer, u Nemaèkoj je sport bio u resoru ministra policije. Ako bismo se šalili, to u našim uslovima možda i ne bi bilo loše rešenje, ali ovde to ne može zbog partijskog kljuèa.

O partijskom kljuèu govori i matematika: 16 ministara, èetiri potpredsednika, na èetiri ministra jedan potpredsednik.

IZVRŠNA REPREZENTACIJA: Vlada inaèe nije reprezentativni nego izvršni organ, ali to tokom ove rekonstrukcije nije bilo primarno, veæ su partijski interesi i tzv. raspodela plena bili iznad imperativa funkcionalnosti. Šef poslanièke grupe LDP-a Èedomir Jovanoviæ to opisuje kao "partijsku buvlju pijacu".

Operacija rekonstrukcija je propagirana kao racionalizacija upravljanja i kao mera štednje, mada je finansijski efekat te rekonstrukcije minimalan – srpska vlada sa svim svojim kabinetima, ministrima, putovanjima, papirima, državnim sekretarima, na godišnjem nivou košta oko 150 miliona dinara, a budžet je 780 milijardi.

Opozicija u Skupštini kaže da se bolja koordinacija u vladi ne može postiæi prostim premeštanjem ministarstava. To se plastièno opisuje u èlanu 36 Zakona o ministarstvima: "Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede preuzima od Ministarstva trgovine i usluga zaposlene i postavljena lica, kao i prava, obaveze, predmete, opremu, sredstva za rad i arhivu za vršenje nadležnosti u oblasti trgovine i usluga." U stilu, a sad svako na svoj radni zadatak, Cvetkoviæ naglašava da su prioriteti Vlade pre svega u ekonomskom domenu, kako bi se obezbedili poveæanje životnog standarda stanovništva, zaustavljanje rasta nezaposlenosti, ubrzan rast privredne aktivnosti, stabilnost cena i podrška razvoju realnog sektora. Podseæa se na "mapu puta", na evropske zakone koje treba doneti, na èekiranje EU upitnika u junu, i tako redom.

Èek’, èek’, a popis inventara!

Palaliæ iz DSS-a kaže da se otvara problem pomoænika ministara u formalno novim ministarstvima, koji po novim propisima od 1. januara 2011. inaèe moraju da budu izabrani na konkursima, a konkursi traju najmanje èetiri meseca...

Èlan 26 Zakona o izmenama zakona o vladi unosi disciplinsku klauzulu radi spreèavanja meðusobnog olajavanja: "Odluku Vlade dužan je da zastupa u javnosti i èlan Vlade koji je glasao protiv nje ili je bio uzdržan." Informacije o radu Vlade po tom zakonu ne mogu se davati suprotno naèinu odreðenom Poslovniku Vlade ili na naèin na osnovu kojeg se ne može utvrditi koji èlan Vlade, državni sekretar i direktor posebne organizacije i službe Vlade daje informacije. Opozicija (DSS, LDP) u Skupštini je to doèekala na nož, a ministar Milan Markoviæ je uzvratio da je to bilo propisano u Poslovniku Vlade, a sada se zbog našeg mentaliteta odredba pojaèava.

TALAS: Tako zakrpljena i formalno disciplinovana vlada ide u susret nepoznatim dogaðajima u 2011, u atmosferi u kojoj izbijaju socijalne erupcije od Magreba do Zagreba, u kome fejsbukovci, kako izgleda, izvode neke uliène radove i traže ostavku kabineta premijera Jadranke Kosor, a neki i javno spaljuju zastave EU, u koju Hrvatska pokušava da stupi veæ više od 15 godina. U Albaniji su poslednje nedelje izbijali sukobi opozicije sa vlastima. Talas masovnih antivladinih demonstracija stigao je do Balkana. Nafta poskupljuje...

Naprednjaci su izlepili hiljade plakata "Hvala, Beograde. Ponoviæemo". Najavili su da æe 16. aprila sesti na stiropor da bi iznudili raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.

Reagujuæi na izjavu premijera Cvetkoviæa da su svi koji sada traže izbore protiv EU, Tomislav Nikoliæ u ponedeljak 7. marta iznosi ponudu demokratama: "SNS je spreman da se obaveže da neæe organizovati skupove dok Srbija ne dobije status kandidata, ako oni (demokrate) krajem novembra, najkasnije poèetkom decembra raspišu vanredne izbore. "Nikoliæ je rekao da za 14 dana oèekuje brz odgovor na tu ponudu, a ako odgovor bude negativan, SNS æe organizovati najavljeni miting 16. aprila.

Odgovor je došao s nivoa na kome se verovatno ne donose odluke u DS-u, kroz usta šefice poslanièke grupe "Za evropsku Srbiju" Nade Kolundžije – da u vreme kada Srbija treba da uradi veliki posao kako bi dobila status kandidata za EU, svaki zahtev za prevremeno raspisivanje parlamentarnih izbora predstavlja nanošenje štete evrointegracijama Srbije. Ona kaže da cinièno zvuèi da neko ko je 20 godina na sve moguæe naèine zaustavlja Srbiju na evropskom putu sada stavlja evropske uslove onima koji su 20 godina pokušavali da Srbija, pored svih otpora, ostvari taj cilj i postane punopravni èlan EU. Osigurala se i jednom uzgrednom primedbom da to ne znaèi da vanrednih izbora uopšte neæe biti, ali to nisu svi citirali. Nikoliæ je u Skupštini u utorak ponovio svoju ponudu zamerivši vladajuæoj koaliciji da tako vodi Srbiju da je podrška graðana evrointegracijama pala sa 70 na 58 odsto.

Zaista, paradoks je da je podrška evrointegracijama opadala dok se uveæao broj partija sa evropskim prefiksom, cinici bi rekli, od kada je u Srbiji na vlasti pobedila evropska opcija, a Nikoliæ postao evropejac, Srbi poèeli da gube evroentuzijazam.

Možda Nikoliæeva ponuda i nije izneta bez neke konsultacije u Briselu, ili bar sa željom da oni tamo za to èuju. Uostalom, Aleksandar Vuèiæ je, tumaèeæi njegovu izjavu, rekao da demokrate sada ne mogu u Briselu da kažu da ih se ometa na evropskom putu.

Nikoliæ još jednom u Skupštini najavljuje ("kažite tom vašem predsedniku) da æe sesti na stiropor ako se demokrate ne odazovu na njegov predlog kompromisa.

Da li je to rizièan poduhvat? Kada su naprednjaci 25. februara u Beogradu održali zapažen i miran opozicioni skup, što uz pomoæ sopstvene organizacije, a više uz pomoæ policije, oni su spreèili izvesne navijaèke grupe da se prikljuèe skupu i izazovu nerede. Nekog komešanja na desnici ima. Dvadesetak pristalica organizacije "Naši 1389″ privedeno je u subotu, kada su se okupili ispred zgrade B92. "Naši 1389" i Srpske dveri sakupljaju potpise za registraciju politièkih stranaka dok Ustavni sud još uvek raspravlja o inicijativi Tužilaštva o zabrani te dve i još nekih drugih organizacija, navijaèkih i nenavijaèkih. Pre sedam dana kordoni policije obezbeðivali su da suðenje Miši Vaciæu iz pokreta "Naši 1389" proðe bez fizièkog sukoba "dve Srbije".

U meðuvremenu, naprednjaci nisu poveæali svoju koaliciju. Predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica izjavio je "Novostima" da vlast nudi graðanima samo rekonstrukciju Vlade, a SNS "stiropor revoluciju": "Podjednako su nam daleko i jedni i drugi jer im se politièki ciljevi (Evropa nema alternativu) u suštini ne razlikuju."

Naprednjaci mogu oèekivati poveæan pritisak svoje bivše matiène partije u koju se vratio general Deliæ i sada kritikuje Nikoliæa i Vuèiæa. Vojislav Šešelj iz Haga šalje proglas graðanima Srbije u kome ponavlja svoju antievropsku platformu, ali i znaèajan akcenat stavlja na socijalne probleme: nabraja da je nezaposlenost poveæana, da je preko 70.000 preduzeæa u konstantnoj blokadi, da je spoljnotrgovinski deficit od januara do oktobra 2010. godine iznosio 4,2 milijarde evra, a da se u 2011. godini oèekuje još veæi deficit... To kaže da bi naglasio: "Braæo i sestre, graðani Srbije, razmislite dobro o svemu, jer vi odluèujete da li æete podržati propalu prozapadnu politiku Tadiæa i Nikoliæa ili Srpsku radikalnu stranku koja je jedina alternativa ovoj slugeranjskoj politici." Šešelj, èini se, ne poziva Srpsku radikalnu stranku, na neku konkretnu akciju, veæ èlanstvo da se ne osipa. Radikali (Nemanja Šaroviæ) su u Skupštini u utorak ponovo napadali naprednjake, izmeðu ostalog i zbog njihove saradnje s partijom Bogoljuba Kariæa.

Kako sada stvari stoje, vladajuæa veæina možda veruje da se osigurala za period tokom leta i jeseni, pa sada možda neæe davati ustupke Nikoliæu. Možda æe saèekati da vidi kakvu æe snagu naprednjaci pokazati na proleæe, a i da li æe se rasplamsati bitka izmeðu njih i radikala. Èekaæe i da vide da li æe Brisel biti predusretljiv prema Srbiji, kako je najavljeno prošlog leta pri kosovskom zaokretu, ili æe se baviti Libijom i ostalim svojim problemima, a Srbiju, uz uobièajeni izgovor "gde je Mladiæ", ostaviti na listi èekanja...



Avanzovali

Dušan Petroviæ, ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede; Nebojša Æiriæ, ministar ekonomije i regionalnog razvoja; Zoran Stankoviæ, ministar zdravlja; Predrag Markoviæ, ministar kulture, informisanja i informacionog društva; Verica Kalanoviæ, potpredsednica Vlade.


Pali

Vladu Srbije napuštaju ministri: Mlaðan Dinkiæ, koji je bio i potpredsednik Vlade, Diana Dragutinoviæ, Slobodan Milosavljeviæ, Saša Dragin, Svetozar Èipliæ, Bogoljub Šijakoviæ, Petar Škundriæ, Nebojša Bradiæ i Jasna Matiæ.


Ukidanje resora: Zemlja bez nauke i tehnološkog razvoja

Posle 66 godina mukotrpne borbe za održanje i kontinuitet, zbog trenutne rekonstrukcije Vlade Srbije, nauka je ni kriva ni dužna izgubila svoj resor. Sasvim apsurdno, Srbija je tako postala jedna od onih zemalja koje imaju Ministarstvo vera, a nemaju Ministarstvo nauke


Nakon što je prethodnih dana protutnjala rekonstrukcija Vlade, iza nje su ostale i neke prilièno nesuvisle odluke, poput one da se Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja naprasno ukida. U novoj vladi Srbije, nauka se pripaja resoru prosvete, ali to suštinski ne menja stvar – utapanjem nauke u gigantsko Ministarstvo prosvete, istraživaèi ni krivi ni dužni praktièno gube svoj resor. Šteta od ovog poteza koji je donet oèigledno uzgred i bez veæeg promišljanja, može biti nesrazmerno velika u buduænosti.

Naime, nauka je u Srbiji odvojena od prosvete još od 1945. godine. Tako je ostalo i tokom Miloševiæeve epohe, a pošteno je reæi da su tadašnji ministri znaèajno doprineli da se nauènoistraživaèke ustanove održe u teškim uslovima i da u emigraciju ne ode baš sav nauèni kadar. U poslednjih deset godina, na mestu ministra nauke smenili su se ljudi iz više stranaka, ali je svaki od njih nastavljao poslove svog prethodnika i polako, korak po korak, otvarao vrata za izlazak naše nauke u evropski istraživaèki prostor.

Poslednji ministar nauke Božidar Ðeliæ ujedno je bio i potpredsednik Vlade Srbije, a njegova administracija je tokom svog mandata pokrenula èitav niz novih inicijativa i obezbedila kredit od 200 miliona evra Evropske investicione banke za jaèanje nauène infrastrukture. Meðutim, mada jesu pokrenuti, praktièno nijedan od projekata iz tog kredita još nije prohodao i može se reæi da im još treba pažljiva babica. Tradicionalno stroga nauèna javnost kritikovala je èesto ministra Ðeliæa pokušavajuæi da kaže kako se beba ne ljulja dovoljno nežno. Meðutim, sada bi umesto nežnije babice, nauka mogla dobiti maæehu – prezauzetu starateljku koja æe je dovesti meðu drugu, bitno glasniju decu.

Ranijih godina se mnogo govorilo da bi bilo poželjno da se visoko školstvo i nauka naðu u istom ministarstvu, što se može videti u evropskim zemljama. Meðutim, kljuèni detalj je da su evropske države zapravo iz prosvete izdvojile visoko školstvo, a nisu i nauku utopile u istu smesu.

"Nije jasno o kakvim je tu uštedama reè, kaže za "Vreme" akademik Zoran Petroviæ, predsednik predsedništva Zajednice instituta Srbije, koja okuplja 52 akreditovana nauèna i istraživaèko-razvojna instituta iz svih oblasti nauke. "Jasno je, meðutim, da su u pitanju stranaèke kompenzacije, a da sama sudbina nauke i njenog uticaja na naciju nije bitna. Èak i da ostane optimalan scenario i da se zadrže državni sekretari i pomoænici, proces pokretanja novog ciklusa projekata i niza drugih akcija biæe u dobroj meri preseèen", smatra Petroviæ, objašnjavajuæi kako je neophodno da se izgrade stabilne institucije poput nacionalne nauène fondacije.

I kao što u evropskim zemljama nauka i visoko školstvo nisu sluèajno odvojeni od resora obrazovanja, tako je i u Srbiji bilo pregršt razloga da nauka ne bude samo kap u okeanu problema Ministarstva prosvete. Ako ništa drugo, problemi nastavnika koji drže nastavu u izdvojenom odeljenju u nedostupnom, brdovitom selu bitno se razlikuju od zahteva nauènika koji apliciraju za evropske FP7 projekte. Budžet nauke jedva da æe iznositi nekoliko procenata u svom novom ministarstvu, a budžetski izdaci Ministarstva prosvete praktièno u celosti progutaju inaèe male plate uèitelja i nastavnika. I šta æe biti sa bilo kakvim napretkom?



-----------------
You may only be a person in this world, but for someone, you are
the world.
1_Mila #17

Odgovori: 505


23. Mar 2011. 19:28:14




-----------------
You may only be a person in this world, but for someone, you are
the world.
HERCEG5 #18
Odgovori: 503


24. Mar 2011. 10:50:00


srbija do tokija preko milvokija
MARINN #19

Odgovori: 98


27. Apr 2011. 18:41:05




-----------------
VANREDNO DELOVANJE ZAHTEVA NOVE LJUDE
_Mila_ #20

Odgovori: 158


27. Apr 2011. 20:47:19


Poslanici Skupštine Srbije podržali su 14.3.2011. sa 129 glasova rekonstrukciju Vlade Srbije, koja æe imati 17 minsitarstava i 21 èlana.

"Za" je glasalo 129 poslanika vladajuæe koalicije, dok je protiv bilo 19 poslanika Demokratske stranke Srbije, a poslanici Nove Srbije, Srpske radikalne stranke, Srpske napredne stranke i Liberalno demokratske partije nisu glasali pošto su izašli iz sale pre glasanja.

Vlada ima tri potpredsednika: Božidara Ðeliæa, Jovana Krkobabiæa i Vericu Kalanoviæ. U rekonstuisanoj vladi na èelu Ministarstva spoljnih poslova ostaje Vuk Jeremiæ, odbrane Dragan Šutanovac, pravde Snežana Maloviæ, za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanoviæ, omladine i sporta Snežana Samardžiæ Markoviæ, rada i socijalne politike Rasim Ljajiæ, a ministar bez portfelja i dalje je Sulejman Ugljanin.

Uz dosadašnje, nove resore dobili su Milutin Mrkonjiæ koji sada vodi Ministarstvo za infrastrukturu i energetiku, Oliver Duliæ - Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, Srðan Sreækoviæ - Ministarstvo vere i dijaspore, Milan Markoviæ - Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu i Žarko Obradoviæ - Ministarstvo prosvete i nauke.

Novi ljudi u vladi su ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Æiriæ, ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Dušan Petroviæ, ministar zdravlja Zoran Stankoviæ i ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Markoviæ.

Novi ministri koji su dobili nove resore, kao i Verièa Kalanoviæ kao potpredsednik vlade, položili su zakletvu koja glasi :"Zaklinjem se na odanost Republici Srbiji i svojom èašæu se obavezujem da æu poštovati Ustav i zakon, da æu dužnost èlana vlade vršiti savesno, odgovorno i predano i biti posveæen oèuvanju Kosova i Metohije unutar Republike Srbije".

Premijer je istakao da æe prioriteti rada rekonstruisane vlade biti puna posveæenost što bržem ulasku Srbije u EU, oèuvanje Kosova i Metohije u sastavu Srbije, razvoj privrede i poboljšanje životnog standarda graðana, razvoj socijalno odgovorne države i solidarnog društva, beskompromisna borba protiv kriminala i korupcije i puna saradnja s Haškim tribunalom.


-----------------
You may only be a person in this world, but for someone, you are the world.
Strana : Prethodna 1 [2]

Nemate dovoljno prava da odgovorite na ovom forumu.


Podelite Ovu Stranicu:
:: EROTSKE PRICE :: SANOVNIK :: ZABAVA
| Učitavanje stranice trajalo: 0.0187440 sek.| Članovi online - 6 | Gosti online: - 1000 | Powered by Ljubavni-Sastanak.com |

Marketing | Mogucnosti | RSS Novosti | Kontakt | Uspesna Ljubavna Muvanja | Uslovi Koriscenja Sajta | Polisa Privatnosti
Extreme eXTReMe Tracker